Otwieracz ułatwi pracę w kuchni
Styczeń 5, 2016
Modna ekologia
Styczeń 21, 2016

Ginekolog pomaga kobietom lepiej żyć

Kobiety mają prawo do dobrego stanu zdrowia. Powinny regularnie chodzić do lekarza ginekologa. Czasami martwią się samopoczuciem i chcą o nie zadbać. Zdrowie reprodukcyjne jest kompletnym fizycznym, psychicznym oraz społecznym stanem, a nie tylko brakiem schorzeń. Lekarze zadają pytania, aby dowiedzieć się jak kobieta się czuje, poznać jej problemy, zlecić badania podstawowe lub dodatkowe.
Ważnie jest zapobieganie i kontrola stanu zdrowia, które sprawiają, że wszelkie drobne dolegliwości są szybko wykrywane, a kobieta żyje długo w dobrym stanie zdrowia. Badania ginekologiczne są przeznaczone dla kobiet, które skończyły szesnaście lat lub rozpoczęły współżycie płciowe. Dorosła kobieta odwiedza ginekologa przynajmniej raz w roku, aby zbadać się, poradzić w sprawach zdrowia i antykoncepcji.

 

 

Badanie ginekologiczne ma pewne stałe elementy takie, jak

  • zebranie wywiadu na temat schorzeń występujących w danej rodzinie w przeszłości;
  • uzyskanie informacji o tym, czy pacjentka realizowała badania przesiewowe mające na celu wykrycie lub wykluczenie raka szyjki macicy i raka sutka;
  • badanie piersi – młodsze panie wykonują USG sutka, a panie po czterdziestym roku życia mammografię. Samobadanie piersi także jest bardzo ważne;
  • zlecenie badań dodatkowych – laboratoryjnych lub obrazowych.

 

Dobry lekarz ginekolog powinien poświęcić pacjentce w czasie badania około pół godziny, aby określić jej stan zdrowia jak najlepiej, doradzić profilaktykę lub zlecić odpowiednie badania.

Comments are closed.