Życie każdego z nas urozmaica wiele różnorodnych urządzeń, zwłaszcza tych określanych jako RTV, do której z przyczyn historycznych zaliczamy telewizory oraz radio. Obecnie grupa tego typu sprzętu zdecydowanie się rozrosła i możemy do niej także zaliczyć chociażby telefony oraz różnego rodzaju sprzęt stereofoniczny. W tym artykule chciałby przybliżyć Ci sylwetkę człowieka, któremu zawdzięczamy istnienie bardzo powszechnego w dzisiejszych czasach urządzenia, a mianowicie wspomnianego już telefonu. Jednak na tym nie kończy się geniusz tego naukowca, gdyż możemy mu przypisać także wiele innych wynalazków, które miały duży wkład w rozwój telekomunikacji i nie tylko. Człowiekiem tym był oczywiście Alexander Graham Bell.

Krótka historia

Bell urodził się 3 marca 1847 w Szkocji, a dokładniej w Edynburgu. Zmarł natomiast 2 sierpnia 1922 w Kanadzie. Bell zdobył wykształcenie humanistyczne (był logopedą oraz muzykiem). Nie było to jednak dla niego przeszkodą w skonstruowaniu wynalazków, w których wymagana była stricte inżynieryjna wiedza.

Pobyt w Stanach Zjednoczonych

Po zapaleniu płuc w 1870 rok Bell zdecydował się na wyjazd do Kandy. Tamtejszy klimat miał przyspieszyć jego rekonwalescencję po przebytej chorobie. Los chciał, że w trakcje kuracji, zaproponowano mu pracę na Uniwersytecie Bostońskim w charakterze profesora fizjologii dźwięku.

Wzmacniacz dźwięku oraz telefon

Praca naukowa Bella skoncentrowała się na opracowaniu urządzenia, którego zadaniem miało być wzmacnianie dźwięku. Miało ono służyć osobą niedosłyszącym. Naukowiec opracował głośnik, a także mikrofon, które w późniejszym czasie opatentował. Jednak pomimo tego, że prace zakończyły się sukcesem, to aparatura ta nie spełnianiała pokładanych w niej nadziei. Otóż jej gabaryty oraz konieczność zasilania z zewnętrznego źródła, znacząco utrudniały korzystanie z niej. Warto tutaj wspomnieć, że prace te finansował m.in. ojciec żony naszego naukowca.

Jednak jak jak mówi przysłowie „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”. Tak było również w tym przypadku. Nasz wynalazca szybko zdał sobie sprawę z tego, że mikrofon oraz głośnik, można z powodzeniem wykorzystać do przekazywania dźwięku na odległość i to przy zastosowaniu odpowiednich łączy oraz wzmacniaczy, na bardzo dużą odległość. Tak właśnie zrodziło się jedno z najczęściej wykorzystywanych współcześnie urządzeń RTV, czyli telefon.

Przedsiębiorstwo Bell Telephone Company

Wynalezienie rewolucyjnego jak na owe czasy sprzętu, stanowiło tylko połowę sukcesu. Należało jeszcze zamienić wynalazek w produkt, rozreklamować oraz zachęcić innych do zakupów. Dlatego też nasz naukowiec, wraz ze swoim teściem, zdecydowali się na założenie przedsiębiorstwa, które miało na celu, zwłaszcza w początkowej fazie działania, rozreklamować produkt. Na sukces długo nie trzeba było czekać, gdyż już podczas pokazów filadelfijskich, wynalazek ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uwieńczeniem tego była nagroda w wysokości 50 tys. dolarów, która była niesamowicie imponującą kwotą w tamtych czasach.

Nie tylko RTV, ale również … lotnictwo

Jest to bardzo mało znany fragment życia Bella, a niesłusznie, bo efekty jego prac w dziedzinie lotnictwa również były bardzo imponujące. Otóż naukowiec ten, wraz trójką innych osób, zdecydował się na założenie spółki, która miała na celu skonstruowanie samolotu. Prace te zakończyły się sukcesem. W lutym 1909 roku Silver Dart, bo tak zwała się zaprojektowana maszyna, wykonała swój pierwszy udany lot. Był to pierwszy przelot takiej maszyny w historii Kanady.