Dla większości kobiet ciąża to okres radosnego oczekiwania na kolejnego członka rodziny. Każdej przyszłej mamie zależy, by okres ten przechodzić bez większych problemów, a do rozwiązania doszło w odpowiednim czasie.

Czasami zdarza się jednak tak, że ciąża nie przebiega podręcznikowo, a w którymś momencie pojawiają się nieprzewidziane problemy. Jedną ze stosunkowo rzadkich chorób, której można doświadczyć w tym okresie jest cholestaza ciążowa. Dosięga ona około 4% ciężarnych kobiet, a ich stan od tego momentu musi być jeszcze dokładniej kontrolowany przez lekarza specjalistę.

Objawy choroby pojawiają się najczęściej około 30 tygodnia ciąży, ale zdarza się, że już około 25 coś może przyszłą mamę zaniepokoić. Początkowo pojawia się uporczywe swędzenie skóry rąk i stóp, które z czasem dosięga resztę ciała, nie omijając nawet twarzy i uszu. Objawy nasilają się szczególnie wieczorem i nocą. Pojawić mogą się także mdłości i wymioty, a także utrata apetytu. Wiele kobiet skarży się w tym okresie także na problemy z zasypianiem i bezsenność, chociaż można je łączyć przede wszystkim ze świądem, który po pewnym czasie przemija, ale może w zamian pojawić się żółtaczka. Jeżeli więc kobieta zauważy u siebie takie objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza, który jeżeli potwierdzi chorobę zleci odpowiednie leczenie i postępowanie.

Chorobę można wykryć poprzez badania krwi. Lekarz powinien zlecić wykonanie badań biochemicznych, tak zwanych prób wątrobowych. Podwyższone wyniki mogą sygnalizować uszkodzenia wątroby, które mogą świadczyć o chorobie.

Za jej pojawienie się odpowiadają 2 hormony: estrogeny i progesteron. Organizm ciężarnej najwięcej produkuje ich w ostatnim trymestrze ciąży i może zdarzyć się tak, że wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z ich ogromną ilością i dochodzi do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Zbagatelizowana choroba może być przyczyną nie tylko przedwczesnego porodu, ale także krwotoku porodowego. Może także bezpośrednio zagrażać życiu dziecka, chociaż takie przypadki zdarzają się obecnie sporadycznie. Ryzyko wzrasta jeżeli chorej nie zapewniono prawidłowego leczenia, które polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z witaminą C. Z tego powodu najczęściej przebywa więc ona w szpitalu aż do rozwiązania. Kobiecie należy zapewnić także dużo odpoczynku zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Chora powinna także zrezygnować ze słodzonych soków i napojów oraz smażonych i surowych potraw na rzecz gotowanych. Stale monitorowany powinien być, za pomocą badania KTG, stan dziecka.

Cholestaza nie stanowi przeciwskazania do porodu siłami natury. Może jednak zdarzyć się tak, że lekarz podejmie decyzję o potrzebie wcześniejszego zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie. Choroba ustępuje od razu po porodzie i nie ma wpływu na dalsze zdrowie dziecka.

Chociaż choroba jest niezwykle rzadka są czynniki, które mogą wpłynąć na zwiększenie się ryzyka zachorowania. Dzieje się tak szczególnie jeżeli w rodzinie kobiety wystąpiły już jej przypadki, ma ona znacznie obciążoną chorobę, na przykład przez przyjmowanie leków, jest w ciąży mnogiej, wcześniej chorowała na schorzenia dróg żółciowych, nerek lub wątroby, prowadzi niezdrowy tryb życia.