Nad tym pytaniem zastanawia się wiele osób, które chcą kupić urządzenie mobilne służące głównie do czytania e-książek. Obydwa te urządzenia mają zarówno wady i zalety tak więc wybór nie jest łatwy. Postaram się jednak przybliżyć zasadę działania tych urządzeń oraz opisać jakie są między nimi różnice.

Tablety to tak naprawdę komputery zmniejszone do wymiarów ekranu, na którym można robić praktycznie to samo co na komputerze stacjonarnym. Ich zaletą jest jednak wielkość, która pozwala na korzystanie z takiego komputera gdzie tylko się chce. Skoro tablet ma funkcjonalność komputera to może również otwierać pliki z książkami elektronicznymi i można na nich czytać w wygodnej dla siebie pozycji. Niestety wyświetlacze tabletów nie różnią się zbytnio od tych zastosowanych w monitorach i przy dłuższym czytaniu wzrok się bardzo męczy.

Tego problemu nie spotkamy w przypadku czytników ebooków. Posiadają one bowiem specjalnie stworzone wyświetlacze, które mają przypominać kartkę papieru. Nawet przy wielogodzinnym czytaniu nie odczuwa się różnicy pomiędzy książką drukowaną oraz e-książką. Czytniki są mniejsze i lżejsze od tabletów, co oznacza że są jeszcze bardziej mobilne i przenośne. Ich bateria pozwala przeczytać nawet 10 książek na jednym ładowaniu a pamięć pomieści nawet tysiące publikacji.

Dla osób, które szukają urządzenia do czytania e-książek to z pewnością lepiej nada się czytnik ebooków. Tablet natomiast lepszy jest do szerszych zastosowań. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele e-czytników z czego najlepszymi są modele firm: Amazon, Pocketbook oraz Onyx. O tym jaki najlepiej czytnik wybrać oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu można się dowiedzieć z tego forum o czytnikach ebooków.