Słynne powiedzenie mówi, że nie obuwie czyni z człowieka dobrym piłkarzem czy tez nie szata zdobi człowieka. Jak ma się to w porównaniu do aparatu cyfrowego? Na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec większego porównania jednak należy się temu przyjrzeć dokładnie. Po chwili zastanowienia dochodzimy do wniosku, że faktycznie bez umiejętności nic nie zdziałamy i w tym tkwi cały szkopuł. Jednak należy pamiętać, że wszystko ma swoje granice i w przypadku wykonania ujęcia przez jedną osobę dwoma różnymi aparatami nie będzie większych różnic, które mogłyby powalać na kolana.

Posługując się aparatem relatywnie dobrze i mając odpowiednią wizję jak ma nasze ujęcie wyglądać możemy zrobić bardzo fajny efekt. No tak, ale czy nasz aparat za kilka set złotych zrobić takie samo zdjęcie jak ten za kilka tysięcy? Siłą rzeczy nie jest to możliwe ze względu na wiele czynników takie jak obiektyw, przesłona oraz wiele innych aspektów. Niemniej jednak robiąc dobre ujęcie i dokonując drobny zabieg kosmetyczny programem typu Photofiltre możemy zdziałać naprawę wiele. Programy komputerowe są tak rozwinięte i intuicyjne, że nie trzeba być wybitnym specjalistą aby z niewielkiej rzeczy zrobić dzieło sztuki. Wystarczy odrobina chęci oraz dobrego oka aby zaskoczyć swoją innowacyjnością i twórczością. W robieniu zdjęć bardzo ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego światła oraz momentu zrobienia zdjęcia – chyba, że robimy portret.

O technice robienia zdjęć można pisać bardzo długo i obszernie, jednak nie o to się rozchodzi. Należy się zastanowić nad tym czego oczekujemy i co wymagamy od siebie i sprzętu, w który inwestujemy.Rozpisujemy się na temat czy lustrzanka lepsza od kompaktu. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego? Każdy wybiera sprzęt według własnych potrzeb. Aparat z lustrem ma zdecydowaną przewagę techniczną nad kompaktem, jednak profesjonalnego fotografa z nas nie zrobi sam z siebie dlatego należy zastanowić się nad wyborem sprzętu, który będzie spełniał nasze oczekiwania, a portfel będzie świecił pustkami. Gdy zrobimy zdjęcie naszym nowo wybranym aparatem, poddamy drobnej kosmetyce programem do obróbki zdjęć możemy śmiało nagrać zdjęcia programem do wypalania płyt CD/DVD typu Nero i dzielić się swoją twórczością z rodziną i znajomymi.