Dzisiaj zajmiemy się popularnym ostatnio tematem – domami energooszczędnymi (czyli tak zwanymi domami pasywnymi) i ich efektywnością energetyczną.

Efektywność energetyczna pasywnego budynku jest jego wielką zaletą. Budynek niskoenergetyczny potrafi zużyć połowę energii, której potrzebuje budynek standardowy. Dobra izolacja, odpowiednie okna oraz odzysk ciepła pozwalają cieszyć się energią w niskiej cenie. Budynek pasywny zużywa zaledwie jedną czwartą energii stosowanej w tradycyjnym budynku. Dobra szczelność powietrzna jest kluczem do oszczędności. Dom pasywny jest odejściem od aktywnego zapotrzebowania na energię. Tradycyjny budynek potrzebuje opału lub podłączenia od sieci miejskiej energetycznej.
Izolacja ścian, stropów i sufitów są kluczem do oszczędności. Centralne ogrzewanie nie jest potrzebne. Niezbędne są izolacja oraz grawitacyjna wentylacja odzyskująca ciepło. Dom pasywny ogrzewają urządzenia elektryczne, ciepła woda, pralka, zmywarka, a nawet żelazko i toster. Każde urządzenie wytwarzające ciepło ogrzewa pomieszczenia. Poza tym energię i ciepło wytwarza każdy człowiek. Czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu pasywnym sprawia, że ma on temperaturę około 18 stopni Celsjusza nawet w zimie. Jest to znakomite rozwiązanie i koniecznie należy się do niego stosować.

Poza tym słońce dobrze dogrzewa pasywny budynek. Jeszcze 50 lat temu nikt nie myślał o tak prostych i genialnych w swej prostocie rozwiązaniach.
Dzisiaj jednak pasywne budynki podbijają świat budownictwa. I na pewno będzie to trend wzrastający.

Jeśli mieszkasz w województwie łódzkim to domy pasywne w okolicach Łodzi buduje firma Domy Pasywne S.C. – i na jej stronie internetowej możesz dowiedzieć się więcej na temat budownictwa energooszczędnego.