Grill przyda się rodzinie
Na rynku pełno jest takich urządzeń, jak grille elektryczne. Wystarczy wspomnieć grille elektryczne tefal, grille elektryczne zelmer, grille elektryczne philips, grille elektryczne bosch, grille elektryczne grundig. Są to urządzenia pozwalające przyrządzić smakowite dania mięsne, rybne oraz wegetariańskie. Z takiego grilla korzystać można w mieszkaniu lub domu, przy domu i zabrać go na wakacje, aby tam także cieszyć się smakowitymi potrawami. Nie jest potrzebna wyjątkowa pogoda, aby uruchomić grill elektryczny. Na grillu elektrycznym upieczemy różne mięsa i warzywa bez dodatku tłuszczu. Mały grill, może być raclette, przyda się singlowi. Duży grill doceni sporej wielkości rodzinka. Przy grillu ogrodowym spotkamy się w lecie. Grill elektryczny służy o każdej porze roku, bo rozpalamy go w mieszkaniu.

Grill elektryczny do Raclette

Wydajny grill elektryczny

Dobry grill elektryczny powinien mieć wystarczającą moc od 1400 do 2000 W. Im większa moc, tym szybsze grillowanie. Płyta oraz ruszt powinny być wykonane z odpowiednich materiałów nierdzewnych tak, aby jedzenie do niej nie przywierało. Funkcja regulacji temperatury może być skokowa i płynna, pomocne są także zegary elektryczne, sygnalizator pracy oraz lampki kontroli grzania.

Więcej o grillach elektrycznych

Grille mogą być zamknięte, otwarte albo składane. Pierwsze mają pokrywkę. Grille z płytą mają otwory, którymi uchodzi tłuszcz, ścieka on do specjalistycznych rynienek. Potrawy przewraca się własnoręcznie. Otwarte grille nazywają się raclette, mogą być okrągłe lub prostokątne. Ma rodzaj małych patelni, na których przyrządza się na przykład smażony ser, jajko sadzone albo warzywa. Na takim grillu przygotuje się potrawy dla dwóch-czterech osób. Jeśli przyjmujemy duże grupy gości to zdecydowanie lepiej kupić nieco większy grill. Raclette jest za małe na duże przyjęcie. Grill składany jest wielofunkcyjny i pozwala przygotować potrawy dla kilku lub nawet kilkunastu osób. Taki grill pozwala grillować, smażyć oraz podgrzewać potrawy. Moc 2000 W jest polecana, bo pozwala szybko przyrządzić wyjątkowe dania dla rodziny i przyjaciół. Złożony grill zajmuje niewiele miejsca, co jest ważne w polskich, zazwyczaj niedużych mieszkankach. Jedna część ma karbowaną powierzchnię, a druga jest płaska. Na takim grillu można usmażyć jajko, boczek oraz opiec tosty, co jest optymalnym rozwiązaniem. Płyty karbowana i gładka czyści się łatwo i szybko. Każda z tych płytek ma niezależną regulację temperatury. Zanim kupimy grill wybierzmy dobre przepisy i zacznijmy eksperymentować z przyrządzaniem smakowitych potraw. Jest to znakomite rozwiązanie, bo najgorzej jest, gdy kupujemy urządzenie, a dopiero później myślimy co na nim można przyrządzić. Na domowym grillu przyrządzimy ryby, mięsa, warzywa i jajka. Grillować można też owoce, ale nie każdej osobie smakują takie kulinarne eksperymenty. Grillowane owoce morza mają niepowtarzalny smak – koniecznie trzeba pamiętać, że nie wolno grillować zamrożonych owoców – krewetki grilluje się przez trzy minuty, a homara można grillować nawet przez 20 minut, bo taki duży stwór potrzebuje dokładniejszego przygotowania. Rybę z grilla przyrządza się prosto – nie trzeba jej nadziewać, wystarczy natrzeć ją solą i czosnkiem i tak przygotowaną położyć na grilla, czuwając jedynie nad tym, aby się nie spaliła i była smaczna.

Podsumowując, grill elektryczny jest cennym urządzeniem w domowej kuchni. Kosztuje od 100 do nawet 1000 złotych. Zaletą grilla jest brak wytwarzania substancji powstających podczas używania grilla gazowego lub węglowego. Grille elektryczne są zdrowe oraz wygodne. Potrawy opiekają się w nich równomiernie, a grill nadaje się do użytkowania przez cały długi rok, niezależnie od pogody, deszczu czy śniegu. Najlepiej wybrać grill mający pokrywę, bo w takim urządzeniu przyrządzimy potrawy o każdej porze roku. Smacznego grillowania życzymy wszystkim.