W każdym domu są dziesiątki, jeśli nie setki przedmiotów, których historia jest tak długa, że gubi się w mrokach przeszłości. Mimo wszystko, wiele z takim artykułów, o których nic nie wiemy to jedne z najpotrzebniejszych przedmiotów w całym gospodarstwie domowych bez których trudno byłoby wyobrazić sobie wykonywania najprostszych czynności jak na przykład otwieranie drzwi. Zapewne nikt nie zna historii najzwyklejszej klamki do drzwi, a jednak każdego dnia każdy z nas średni kilkadziesiąt razy naciska na przeróżne klamki w różnych miejscach.

Nie mamy danych o początkach produkcji klamek do drzwi wewnętrznych, nie wiemy dokładnie kto pierwszy zastosował prosty mechanizm sprężynowy do zamykania drzwi, a jednak klamki do dziś są jednym z najważniejszych artykułów do użytku codziennego w domach, sklepach, samochodach czy oknach. Jak więc z tego wynika, może istnieć potencjalnie nieprzebrana liczba różnorakich przedmiotów, o których wiemy tyle tylko, że istnieją, choć z ich obecności nie zdajemy sobie na co dzień sprawy i nie przykładamy do nich większej uwagi.

Na pewno przykład klamki drzwiowej nie jest jedyny, ani, zapewne, najbardziej wyrazisty. Nie można się jednak łudzić, że wiemy dużo o przedmiotach, których używamy na co dzień. Co dopiero mówić o bardziej złożonych produktach, których historia może być krótsza, ale przecież niekoniecznie już mniej złożona. Najlepiej, jeśli biorąc przedmiot do ręki zastanawialibyśmy się, skąd się wziął, jak powstał i jaka była droga jego rozwoju.