W ostatnich latach bardzo popularne stały się prezentacje 3D mieszkań lub domów. W związku z tym sporo ludzi zdecydowało się założyć działalność gospodarczą zajmującą się tworzeniem tego typu projektów. Wykonanie znakomitych, najwyższej jakości wizualizacji 3D jest jednak bardzo pracochłonne i wymaga sporych umiejętności i skomplikowanych programów. Nie wszyscy potrafią stworzyć coś takiego. Profesjonalne projekty różnią się od tych amatorskich. Różnicę dostrzec można gołym okiem: te profesjonalne zrobione są niemal jak film, lub zdjęcie (jeżeli nie jest to animacja tylko pojedyncza klatka wizualizacji) – amatorskie tymczasem częstokroć są sfuszerowane, z teksturami słabej jakości, źle dobranym światłem itp. Ogromny stopień skomplikowania tego typu animacji sprawia, że projekty są stosunkowo drogie. Lecz nie powinno to dziwić ponieważ grafik aby stworzyć dobrą animację zmuszony jest poświęcić bardzo dużą ilość godzin, a jak wiadomo – czas to pieniądz.

Wizualizacje trójwymiarowe zyskały także ogromną popularność w Internecie. Co raz częściej widujemy je na witrynach internetowych, na przykład jako prezentacja produktu, bądź imponujące intro. Swą popularność animacje trójwymiarowe bez wątpienia zawdzięczają temu, że są efektowne. Niestety internauci posiadający słabsze łącza spędzą sporo czasu czekając na wczytanie się takiej witryny. Dlatego tworzenie stron www z użyciem wizualizacji 3D wymaga od webmastera pewnych umiejętności i wiedzy, łatwo bowiem można przesadzić i zaprojektować stronę  toporną, zniechęcającą do siebie internautów. Nikt bowiem nie lubi czekać i przyglądać się jak ładuje się strona.  Według statystyk, przeciętny internauta czeka na ładowanie stron zaledwie kilkanaście sekund. Przez ten czas ocenia witrynę – jeśli go nie zainteresuje – opuszcza ją.  Dlatego warto optymalizować swoje strony i przypilnować, aby animacje i wszelkie “bajery” na niej były dobrze wykonane. Czasami warto pójść na kompromis i zrezygnować z pewnych elementów strony, zyskując nieco ergonomii.

Wizualizacje 3d z pewnością robią karierę – zarówno w internecie, jak i w architekturze i wielu innych dziedzinach. Co czeka nas w przyszłości? Jaki będzie następny etap rozwoju grafiki i internetu? Przekonamy się wkrótce.