Ostatnimi czasy aplikacje mobilne stały się bardzo popularne. Znacznie ułatwiają życie, są bardzo łatwe w obsłudze i praktyczne. Obserwuje się ciągły rozwój rynku mobilnych urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia te sprawiają, że jesteśmy bardziej mobilni, że możemy z nich korzystać nie tylko w jednym miejscu. Technologie mobilne pozwalają ich użytkownikom na zachowanie połączenia internetowego niemal cały czas i w większości miejsc. Pozwalają na pracę poza biurem czy domem. Telefony komórkowe nie służą już tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Komórki potrafią robić już coraz więcej. Stały się też małymi przenośnymi komputerami.

Coraz więcej osób korzysta z Internetu nie tylko w domu, na komputerze, ale także na komórkach. Niedawno aplikacja mobilna GG zajęła aż drugie miejsce w ogólnoświatowym rankingu aplikacji dla systemu Android. Wersje przenośne ma już większość serwisów społecznościowych na całym świecie (np. Facebook czy rodzima Nasza-Klasa). I tak oto to wszystko z komputera zaczyna się przenosi na coraz mniejsze urządzenia. Aplikacje mobilne instalowane w urządzeniach przenośnych to już teraz niezły biznes. Jak mówią eksperci „żeby aplikacja mobilna była udana trzeba poświęcić jej dużo czasu i wysiłku”. To przyszłość informatyki. Firma badawcza eMarketer uważa, że do roku 2013 liczba mobilnych urządzeń ma sięgnąć do liczby aż 134 milionów!

Natomiast wartość sprzedaży aplikacji mobilnych B2B i B2C będzie wynosić niewyobrażalną kwotę – 13 miliardów dolarów w roku 2012. Szefowie tej firmy uważają, że połowa roku 2013 będzie przełomowa dla ludzkości pod wieloma względami. A dla urządzeń mobilnych przełomowa, gdyż wtedy więcej osób będzie korzystać właśnie z Internetu mobilnego niż stacjonarnego. Aplikacje mobilne – czyli między innymi Internet – zyskały wielką wartość. Żyjemy w coraz większym biegu i coraz więcej czasu ludzie spędzają poza domem. Jednak jeśli chodzi o rozwój aplikacji mobilnych w Polsce to wydaje się, że wciąż hamowane są one mało atrakcyjnymi ofertami telefonii komórkowych, limitowanym dostępem do Internetu, drogimi stawkami za połączenie z Internetem.

W ogóle wprowadzanie stawek za określone korzystanie z Internetu w telefonie jest moim zdaniem absurdalne. Przypomina to bowiem czasy gdy połączenie do Internetu nie miało tzw. stałego łącza, a każda minuta oznaczała opłatę. I tak Internet na telefon ma sens jedynie wtedy gdy jest nielimitowany.