Nikt nie spodziewał się, że tradycyjne papierosy mogą zyskać tak poważną konkurencję. W przeciągu kilku lat ogromną popularność zdobyło palenie elektroniczne. Ludzie szybko przekonali się do tej alternatywy, a na całym świecie rozpoczęła się dyskusja zwolenników i przeciwników obu sposobów zażywania nikotyny.

Wschodząca gwiazda elektroniczny papieros

Prace nad nowym sposobem palenia trwały bardzo długo. Pierwsze koncepcje urządzeń mających zastąpić zwyczajne papierosy datuje się na pierwszą połowę lat 50. W Stanach Zjednoczonych powstawały wtedy pierwsze prototypy produktów służących do inhalacji nikotyny. Nie zdobyły one uznania wielkich koncernów tytoniowych oraz poważnych inwestorów. O projektach szybko zapomniano i porzucono rozwijanie tego typu rozwiązań. Kolejną próbę wskrzeszenia e-papierosa podjęli Chińczycy na początku XXI wieku. Jak pokazała historia był to strzał w dziesiątkę. Tradycyjne papierosy cieszyły się w tamtym czasie coraz mniejszą popularnością, a palacze narzekali na kolejne zakazy palenia i rosnące ceny wszystkich marek. Papieros elektroniczny trafił na niezwykle podatny grunt okazując się wielkim hitem praktycznie na całym świecie. Sławę zdobył dzięki Internetowi ponieważ tradycyjne media przez długi czas omijały temat e-palenia szerokim łukiem.

Jak to się pali?

E-papieros to niezwykle innowacyjny produkt. Swoim działaniem zupełnie nie przypomina tradycyjnych papierosów. Jedyną kwestią, która łączy oba produkty to efekt końcowy, czyli dostarczenie nikotyny do organizmu za pomocą inhalacji. W papierosie elektronicznym nie zachodzą procesy spalania, co przekłada się na absolutny brak substancji smolistych. Urządzenie wydziela bezwonną i szybko ulatniającą się w powietrzu parę. Powstaje ona w wyniku podgrzania specjalnego płynu z nikotyną. Użytkownicy mają możliwość samodzielnego wyboru mocy oraz smaków liquidu. Dużo kontrowersji wzbudza reklamowanie papierosów elektronicznych jako zdrowego sposobu przyjmowania nikotyny. Dotychczasowe badania tego nie potwierdziły, a dokładne wyniki będą znane dopiero za jakiś czas.

Nachalna reklama

Elektroniczne papierosy są przyczyną wielu dyskusji. Ludzie skarżą się coraz częściej na osoby korzystające z urządzeń w środkach komunikacji miejskiej lub miejscach publicznych. Ze względu na obowiązujące prawo, e-papierosy nie są uznawane za wyroby nikotynowe. Z tego względu można palić je praktycznie wszędzie. Większość społeczeństwa przypisuje e-papierosom wszystkie negatywne cechy ich analogowych odpowiedników. W związku z rodzącymi się problemami, rozpoczęto pracę nad zmianą statusu prawnego urządzeń. W przyszłości możemy spodziewać się ograniczenie ich sprzedaży i dystrybucji. Zdaniem wielu osóļ powinny być one dostępne wyłącznie na receptę.