Czym jest turystyka?

Turystyka jest ruchliwością ludzi, ich skłonnością do przemieszczania się, poznawania nowych miejsc oraz ludzi, uczenia się języków obcych. Zmiana jest dobrowolna, bez nacisków ze strony innych osób. Słowo turystyka wywodzi się z języka francuskiego od słowa „tour”. Podróże turystyczne trwają krócej niż rok. Podróże turystyczne mogą być prywatne oraz służbowe. Jest to także działalność gospodarcza, czyli oferowanie noclegów, posiłków, wycieczek, usług transportowych, ubezpieczeń, czyli wszystkich działań niezbędnych do dobrego świadczenia usług turystycznych i zapewnienia zadowolenia turystom krajowym i zagranicznym. Turystyka to wszelkie usługi oraz dziedzina studiów i badań naukowych. Dzięki turystyce ludzie poznają świat, odpoczywają, odzyskują siły fizyczne oraz psychiczne, kształtują osobowość oraz poznają inne kultury – nieraz bardzo odległe i egzotyczne. Turystyka to hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Turystyka jest także sposobem zarabiania i wydawania pieniędzy.

Turystyka piesza dla wytrwałych

Turystyka piesza jest rodzajem turystyki kwalifikowanej, organizowanej bez użycia środków transportu. Organizatorzy turystyki pieszej powinni zadbać o bardzo dobrą organizację i widoczne oznakowanie szlaków turystycznych, dobre miejsca noclegowe oraz smaczne posiłki w niedrogich barach. Schroniska turystyczne, hostele, kempingi i bary to kluczowe miejsca dla turysty pieszego. Turyści piesi poruszają się pieszo albo autostopem, czasem korzystają z transportu miejscowego. Walorami oraz zaletami takiego podróżowania są zazwyczaj bardzo niskie ceny noclegów, przygodowy charakter wycieczek, a także możliwość poznania wielu ciekawych miejsc i niezwykłych ludzi. Nie jest to turystyka dla osób szukających luksusów i wygód, najczęściej turystykę pieszą uprawia młodzież, czasem sprawni seniorzy, nieraz rodziny. Podsumowując, turystyka piesza jest idealna dla osób wytrwałych, sprawnych fizycznie i mających ograniczony budżet na wycieczki. Jeśli ktoś ma poczucie humoru i lubi maszerować w grupie, to na pewno będzie czerpać radość z turystyki pieszej.

Podróże służbowe też są turystyką

Podróże służbowe są turystyką biznesową. Osoba delegowana bierze udział w konferencji, seminarium, spotkaniach poza granicami kraju lub w kraju, a w wolnym czasie, po południu lub wieczorem ma okazję zwiedzać ciekawe miejsca. Podróże służbowe, w odróżnieniu od turystyki pieszej, odbywają się najczęściej indywidualnie. Jest to dość droga turystyka, jednak za wyjazd służbowy płaci pracodawca. Osoba delegowana dostaje diety na noclegi, wyżywienie oraz dojazdy i przejazdy. W zamian musi zrealizować określone przez pracodawcę zadania. Turystyka targowa, czyli udział delegowanego w targach to także rodzaj turystyki biznesowej. Turystyka korporacyjna to wyjazdy organizowane przez firmę dla ograniczonej grupy osób, także jako rodzaj nagrody i zachęty dla sprawniejszego i lepszego wykonywania obowiązków służbowych.

shutterstock_79092316

Turystyka wodna, czyli kajaki

Turystyka wodna jest turystyką kwalifikowaną. Turystyka kajakowa to przemieszczanie się kajakiem albo łódką kanadyjką. Dzięki takiej turystyce można podziwiać stawy, jeziora, rzeki, przyglądać się ptactwu i zwierzętom, gimnastykować mięśnie oraz budować własną tężyznę fizyczną. Istnieje kajakarstwo górskie uprawiane na rwących górskich rzekach oraz morskie realizowane na morzu, w trudnych warunkach i dość ryzykowne. Jest to turystyka adresowana do osób sprawnych fizycznie, zdrowych, chętnych do wysiłku fizycznego oraz pracy zespołowej, potrafiących znosić uciążliwe warunki i pogodnych. Nie każda osoba ma chęć uprawiania takiego rodzaju turystyki. Wiąże się ona z prostotą i niskimi kosztami, jednak wymaga wielogodzinnego nieraz wiosłowania oraz ograniczania własnych potrzeb do minimum. Jednak są osoby, które z takiej turystyki potrafią czerpać sporo zadowolenia, satysfakcji i radości. Najważniejsze jest realne ocenienie własnych możliwości, potrzeb oraz wytrzymałości fizycznej.