System SAP i jego rozliczne wdrożenia do niemal każdego działu każdej formy powodują, że jego uniwersalność a zarazem możliwość dostosowania do użytku firmowego powoduje, że staje się on najczęściej wykorzystywany w wielkich przedsiębiorstwach, w których całość przepływu wszystkich informacji musi odbywać się w bardzo płynny sposób.

Program księgowy SAP de facto nie może być tak nazwany, ponieważ jest on częścią wielkiego systemu i wykorzystywany jest na terenie całego świata.
SAP ERP Financials czyli narzędzie dla księgowości, controllingu i budżetowania to zaawansowane pod względem informatycznym oprogramowanie idealnie współpracujące z każdą z branż gospodarki. Jako program księgowy ma przede wszystkim wszystkie funkcje podstawowe, bez których firma nie obejdzie się na pewno, ale dzięki SAP ERP Financials można również bez problemów zarządzać zasobami finansowymi, mieć wgląd do budżetowego ryzyka, przeglądania wszystkich kosztów i ich określania.
Sam SAP ERP Financials to nie jeden program księgowy, ale kilka aplikacji, które są ze sobą w jakiś sposób powiązany, dzięki czemu zebranie informacji na temat budżetu i księgowości firmy spływa z wielu sektorów i działów firmy. Dodatkową i bardzo przydatną funkcją jest możliwość codziennego raportowania, a więc stały wgląd do bieżących problemów finansowych firmy. Ogólnie cały system SAP jest dość drogim rozwiązaniem dla firm i te mniejsze z pewnością poradzą sobie z oprogramowaniem oferowanym przez pomniejsze firmy, jednak wielkie koncerny opierające na finansowaniu przyszłość firmy, powinny korzystać z wdrożeń właśnie tego typu.