Emerytura jest czasem relaksu i odpoczynku

Istnieją pewne strategie na czas emerytury. Planowanie zaczyna się od oszczędzania. Im wcześniej zaczniemy odkładać pieniądze na czas emerytury, tym lepiej. Takie wybory mają ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Czas emerytury powinien być czasem relaksu oraz odpoczynku. Najpierw należy zrezygnować z karty kredytowej, bo jest ona ogromnym budżetowym obciążeniem. Złe decyzje finansowe mogą prowadzić do bankructwa. Jedzenie na mieście, kupowanie drogich ubrań oraz butów, luksusowe wakacje, kupno wymarzonego domu – to wszystko może doprowadzić konsumenta do kłopotów finansowych.

shutterstock_158460500

Oszczędzaj na emeryturę

Oszczędzanie na czas emerytury jest dobrą ideą. Dzięki takim oszczędnościom można spędzać miło czas i nie dorabiać na emeryturze. Warto odkładać 200-300 złotych miesięcznie, a nasza emerytura będzie wyglądała o wiele lepiej. Można odkładać przez wiele lat – rodzice mogą założyć dziecku konto oszczędnościowe i na nim składać pieniądze dla malucha. Dorosłe dziecko może wybrać pieniądze lub zostawić je na koncie aż do emerytury. Sto tysięcy odłożone na emeryturę jest bardzo dobrym wyborem. Wiemy o tym nie od dzisiaj. Jeśli jest szansa to odkładać powinniśmy przynajmniej 10 procent naszych zarobków, wówczas nasza emerytura będzie całkiem dobra i na pewno przyda się na podróże, ubrania czy leki. W czasie aktywności zawodowej można jeść w domu, kupować tańsze ubrania i nie wydawać fortuny na drogie podróże – to wystarczy, aby mieć możliwość odkładania na czas emerytury.

Bez oszczędności życie emeryta będzie bardzo biedne i nie pozwoli na większe szaleństwa z emerytury. Polskie emerytury będą bardzo niskie, dlatego od oszczędzania zależy przyszłość każdego emeryta. Oby tylko było z czego odkładać na czas bycia seniorem.