Jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w polskich górach, przy czym największym powodzeniem cieszy się wśród miłośników sportów zimowych. Szczyrk to idealne miejsce i dla piechurów, i dla tych, którzy chcą się wybrać na narty. Doskonale rozwinięta baza noclegowa, spora ilość wyciągów i tras zjazdowych oraz malownicza okolica – oto walory, dzięki którym miłośnicy aktywnego wypoczynku od lat stawiają na Szczyrk jako miejsce wypoczynku. Latem kuszą tu szlaki piesze, zimą – ośrodki narciarskie.

Nie brak tu również atrakcji, dzięki którym Szczyrk staje się miejscem bardzo atrakcyjnym dla miłośników historii i architektury. Jednym z najważniejszych zabytków jest tu drewniany kościół św. Jakuba Starszego Apostoła, będącego jednym z zabytków znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Szczyrk może się też pochwalić tak ciekawym miejscem, jakim jest Sanktuarium MB Szczyrkowskiej „Na Górce”. Od 70 lat kościołem i znajdującym się w jego wnętrzu opiekują się salezjanie, a samo sanktuarium jest jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki do Szczyrku. Beskidzka Galeria Sztuki, galeria starej fotografii Szczyrku – oto kolejne atrakcje, na które warto w tym miejscu zwrócić uwagę.

Szczyrk jest jednocześnie doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki w góry. Kusi Skrzyczne, kusi też Klimczok i Szyndzielnia. Bliskość przełęczy Salmopolskiej, miejsca idealnego na narty dla początkujących, jest kolejnym walorem tego ośrodka turystycznego. Efekt? Liczne ośrodki narciarskie, doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz gęsta sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych sprawiają, że Szczyrk jest jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów ośrodków na terenie Beskidu Śląskiego.