… wydaje się być prostą sprawą, jednak nie do końca tak jest. Czasami musimy skorzystać z porad, aby móc do tego doprowadzić. Oczywiście jest to całkowicie darmowe, dlatego każdy z nas może z tego skorzystać. Jednak często nie dostajemy tak jasnych wskazówek, dlatego porad ciężko się szuka. Jednak należy pamiętać, że dla chcącego nic trudnego. Nie należy koncentrować się tylko na tym, jak założyć forum, ale na jego tematyce. Najpierw należy podjąć decyzję, czy chcemy mieć mniejszą kontrolę, czy też większą nad forum. Jeśli nie zależy nam na zbytniej władzy, to możemy skorzystać z jednego z serwisów, który proponuje nam skorzystanie z już gotowego, wcześniej zainstalowanego forum. Jeśli chcemy bardziej na nim działać, to musimy sami zainstalować takie forum. Wybieramy w jego trakcie różne opcje, które umożliwiają nam robić wiele rzeczy. Natomiast automatycznie zainstalowane, mają już wgrane niektóre opcje, których my nie możemy zmienić. Nie będziemy mieli prawa korzystania ze wszystkich funkcji, ani zmiany wyglądu. Czasami także zaczną pojawiać się na nim reklamy, które sprawiają, że forum znacznie wolniej się wgrywa, czego nie będziesz w stanie usunąć. Jednak gotowe instalacje są proste w obsłudze, a my w szybkim tempie możemy zacząć z niego korzystać. Wielu użytkowników dzisiaj z tego korzysta, dlatego pozostaje nam wybór strony internetowej, która będzie miała możliwość założenia darmowego forum. Zakładanie własnego forum może być bardzo opłacalne.

Jednak należy wiedzieć, jak to wykorzystać. Najczęściej poświęca się je jakimś poradom, które jednak nie wymagają żadnych opłat, informacje te zazwyczaj są całkowicie darmowe. Jeśli jednak poświęcamy forum na ogłoszenia, to ma to formę zarobkową. Jednak jedną z najważniejszych rzeczy, które wykorzystamy na naszym forum są skrypty do niego potrzebne. Użytkownicy korzystają z różnych stron min. z www.fora.pl. Znajduje się tam jasne menu, z którego należy wybrać funkcję, która umożliwi natychmiastowe przejście do panelu zakładania własnego forum. Później przechodzimy do formularza, który należy dokładnie przeczytać i wypełni wszystkie dane. Pojawi się tak zapytanie o nazwę naszego forum oraz o krótki opis w celu ustalenia jego tematyki. Tutaj musisz opisać, po co zakładasz forum i z jaką dziedziną będzie się ono wiązało. Konieczny jest oczywiście login i hasło w celu ochrony danych osobowych. Musisz także podać własny adres email oraz zaakceptować regulamin, aby przejść do następnej części. Tak wygląda cała procedura, jest prosta i logiczna. Potem wystarczy odebrać link z aktywacją i zalogować się na własnym forum, aby w pełni móc korzystać z jego funkcji. Warto jednak opisać najważniejsze funkcje po zalogowaniu się, z których będziesz mógł do woli korzystać, aby sprawniej poruszać się po forum. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia wszystkiego, co dzieje się, nawet pod naszą nieobecność. class=”wp-caption-text”Darmowe forum w kilka minut W ramach głównego forum możesz między innymi tworzyć mniejsze fora, wątki. Kategorie, które opiszesz będą współgrały z główną nazwą twojego forum internetowego.

Jeśli chodzi o zakładanie forum, gdzie musimy go zainstalować, tutaj sprawa trochę się komplikuje. Najpierw należy wejść na stronę internetową, gdzie będziemy mieli możliwość pobrania wersji instalacyjnej forum. Po kliknięciu w taki plik zauważymy, że pojawi nam się lista miejsc, z których możemy go pobrać. To znacznie ułatwia nam sprawę. Później oczywiście należy go rozpakować i zainstalować w odpowiednim katalogu. Musisz jeszcze wejść w ten katalog i skonfigurować potrzebne rzeczy min. swoje dane, język, typ bazy, metodę instalacji itd. Po zainstalowaniu można już tylko się zalogować i korzystać z wszelkich funkcji.

Tutaj mamy możliwość dodawania nowych stylów oraz i modyfikacji,co nie było możliwe w pierwszej instalacji. class=”wp-caption-text”phpbb3 Warto opisać sobie najważniejsze z nich i do tego te darmowe, ponieważ większość użytkowników sieci korzysta właśnie z nich. Jednym z najlepszych skryptów jest phpBB3. Jest to kontynuacja skryptu phpBB2, który pojawiał się na wielu polskich stronach internetowych. Być może jest bardzo funkcjonalny, jednak mało wydajny, gdyż zużywa nam dużo transferu, co twórcy mogliby unowocześnić. Jednak najnowsza wersja jest zupełnie inna, gdyż stała się o wiele sprawniejsza, dlatego stała się polecana przez użytkowników. Panel administracyjny jest w nim bardzo rozbudowany oraz posiada mnóstwo dodatków. Zaletą jest to, że skrypt ten świetni radzi sobie z załącznikami. class=”wp-caption-text”Simple Machines Innym skryptem, równie popularnym jest Simple Machines Forum. Korzystają z niego zazwyczaj starsi użytkownicy, którzy idą bardziej za tradycją, a nie za nowoczesnością. Bardzo ważne jest tutaj moderacja, czyli możliwość wielu funkcji, min. automatycznego blokowania przekleństw, jaki pokażą się n forum. Posiada także wiele zabezpieczeń.

Ci, którzy lubią tworzyć rozbudowane fora, mogą z powodzeniem skorzystać z tego skryptu, ponieważ istnieje tu możliwość tworzenia bardzo bogatej struktury forum. SMF posiada również czysty kod, co cieszy wielu użytkowników, a działania z bazami danych jest bardzo oszczędne, jeśli chodzi o transfer. Równie popularny jest skrypt My BB. Istnieje od bardzo dawna, dlatego zna go wielu użytkowników. Jednak darmowy jest dopiero od paru miesięcy, dlatego nie wszyscy znają jego zalety. Uważa się, że to najbardziej nowoczesna i najlepiej skonstruowana aplikacja tego typu. Posiada mnóstwo funkcji, czasem nawet nie potrafimy skorzystać ze wszystkich. Narzędzia, które służą zarządzaniu są bardzo rozbudowane, nie brakuje także narzędzi do moderacji. Mimo takiego rozbudowania forum z obsłudze jest bardzo proste w obsłudze, równie prost jest instalacja wszelkiego rodzaju dodatków. Bardzo często pojawiają się także aktualizacje, dzięki czemu aplikacja stale się rozwija.

Są także skrypty, które proponują nam zupełnie coś innego min. skrypt PunBB. Jest to lekka aplikacja stworzona specjalnie dla forów, która od początku istnienia jest darmowa dla wszystkich, co zaznacza jego twórca. Jego wydajność jest bardzo wysoka, a kod bardzo prosty. Jednak nie posiada zbyt wiele funkcji. To opcja dla tych, którzy nie lubią za bardzo kombinować. Nie można min. tworzyć prywatnych wiadomości oraz dodawać załączników do wiadomości, co jest znacznym utrudnieniem. Jednak istnieją rozszerzenia, które umożliwiają ich zainstalowanie, jednak trzeba się dodatkowo natrudzić. Jednak najważniejszą funkcją tutaj jest sprawność działania i szybkie pisanie postów. Istnieje również taki skrypt jak miniBB. Jest to aplikacja w najmniejszej wersji, jeśli chcemy czegoś mało rozbudowanego. Zawiera wszystko, dzięki czemu możemy korzystać z forum, nie posiada żadnych dodatków. Integracja forum z serwisem jest bardzo przejrzysta i łatwa. class=”wp-caption-text”PunBB Tematyka forum jest różna.

Wszystko zależy od naszych zainteresowań. Mają one rożne funkcje. Czasami służą po prostu rozwinięciu jakiegoś tematu, plotkom. Wtedy ludzie lubią ze sobą rozmawiać, prowadzić nowe posty. Zazwyczaj widzimy, że wypowiedzi w tym względzie są bardzo rozbudowane, gdyż ludzie uwielbiają przedstawiać swój punkt widzenia. Jednak możemy o takich tematach porozmawiać osobiście, dlatego częściej pojawiają się fora o tematyce poradniczej. Dotyczy to rożnych zagadnień min. telefonów komórkowych, naprawy samochodu, skonfigurowania jakichś urządzeń. Dzięki temu w szybki i prosty sposób możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego i nowego. Do tego jest to świetna i darmowa pomoc.

W Internecie łatwiej można znaleźć fachowca, który zna się na rzeczy, gdyż wśród znajomych go nie ma. Fora są także wykorzystywane jako zbiór najnowszych ogłoszeń pracy. Dzięki temu możemy je wyszukiwać kiedy chcemy, a do tego sprawdzać na bieżąco nowe wyszukiwania. Często tylko w ten sposób jesteśmy w stanie znaleźć jakąś pracę przez Internet. Ogłoszenia na takich forach pojawiają się każdego dnia, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej coś znaleźć. Jednak niezależnie od rodzaju forum każdy z nas ma szansę go założyć. Należy najpierw zainstalować odpowiednie forum i inne narzędzia, a potem cieszyć się z własnej aplikacji. Warto jeszcze wspomnic o MyBB, coraz popularniejszym (jak nie naj!) skrypcie. Mybboard.pl – zapraszam na polską stronę fanowską.PuBB jest przecież coraz rzadziej używany. BTW dobry artykuł MyBB jest całkiem niezły tylko nie wiem na ile jest bezpieczny.Ciekawy poradnik, oby tak dalej A jakie forum najłatwiej jest zabezpieczyć przed spamem?