Potrawy pieczone w folii zachowują pełen aromat. Podczas pieczenia powstaje bowiem para wodna, która przewodzi ciepło tak samo dobrze jak płyn. Mało kto wie, że najgorszym przewodnikiem ciepła jest suche powietrze w piekarniku, które na dodatek wymaga dostarczenia dużej ilości energii. Skutkuje to nieudaną potrawą przy znacznie zwiększonych rachunkach za prąd.
Mięso pieczone w folii do pieczenia jest soczyste, nawet bez tłuszczu lub tylko z niewielką jego ilością. Można je też piec lub gotować w sosie. Należy wtedy dodać odpowiednią ilość wody, wywaru, ziół czy przypraw i dobrze zamknąć folię.

Lepiej piec w folii także makowiec, drożdżowe strucle, chleb lub placki. Przepisy na placki lub inne wypieki z reguły każą nam piec w formie, w piekarniku. Jednakże wypieki pieczone w folii zachowują lepiej kształt i są bardziej wilgotne.
Zamrożone i odgrzewane w piekarniku bułki nie będą twarde i suche jeśli zostaną włożone do folii do pieczenia, polane kilkoma kroplami wody i umieszczone uprzednio w zimnym piekarniku. Po nagrzaniu należy odczekać około 5 minut i bułeczki wyjąć. Będą wówczas miękkie i bardzo chrupiące.
Pasztety o wiele łatwiej wyjąć z formy jeśli wyłoży się ją folią do pieczenia. Wystarczy tylko lekko posmarować folię tłuszczem aby pasztety były soczyste. Jeszcze pamiętać należy tylko by temperatura w piekarniku nie przekroczyła 150 stopni C, gdyż wtedy pasztet będzie pływał we własnym sosie.