Osoby które na co dzień mają mało wspólnego z informatyką, z pewnością nie kojarzą o co chodzi z tym całym „Hello World”. Pozostali, czyli informatycy i inni spece od IT i komputerów w ogólności, doskonale wiedzą o co z tym całym hello world chodzi. Już śpieszę z objaśnieniem tym pierwszym, o co w tym całym zamieszaniu jest tyle hałasu. Komputerowcy jednak także znajdą w tym artykule coś dla siebie – ujawniamy nieznane fakty na temat „hello world”. Co z tego co „mówią”, jest prawdą, a co mitem. Zaczynając jednak od początku. Zwrot „Hello World!” to prawdziwa legenda informatyki i komputerów.

„Hello World” jest pierwszym programem jaki na ogół piszemy ucząc się nowego języka programowania. Czy to basica, c++, java, PHP, a nawet assemblera. Pierwszy program typu Hello World! Pojawił się w rozdziale pierwszym, pierwszej edycji podręcznika do nauki języka C – „ Język programowania C” w 1978 roku. Od tamtej pory, „hello world” zostało zaimplementowane w każdym języku programowania na świecie, robiąc zawrotną karierę. Ciekawscy mogą wyszukać na różnych stronach internetowych i serwisach tematycznych wszystkich możliwych reprezentacji „hello world” .

Bardzo pomocne w tym okażą się oczywiście wyszukiwarki internetowe. Prezentacje te uwzględniają nie tylko istniejące języki programowania, ale także wiele „ludzkich” zwrotów należących do tej kategorii, często są to tłumaczenia pochodzące z bardzo egzotycznych języków, jak np. suahili. Swego czasu chodziła także pogłoska, jakoby zwrot ten („hello world„), był pierwszym komunikatem jaki został wypisany na ekranie monitora komputerowego. Ile jest prawdy w tej opowieści, dzisiaj było by ciężko rozwiązać tą zagadkę.

Wiadomo jednak, że zwrot ten, doskonale znany wszystkim studentom informatyki na całym świecie, na zawsze pozostanie piękną i nieco humorystyczną legendą tej dziedziny nauki. Legendą, która jednak wprowadza nieco kolorytu, to monotonnej komputerowej (cyber)rzeczywistości.