Rzeka Poprad może się pochwalić niezwykle atrakcyjnym położeniem. Przepływa ona przez Beskid Sądecki – grupę górską znaną z pięknych widoków, ciekawej architektury oraz znanych uzdrowisk, w których od wielu lat prężnie rozwija się turystyka. U stóp Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej możemy zatem znaleźć tak znane kurorty, jakimi są Muszyna, Poprad oraz Krynica Zdrój. Zachwycić może też Rytro oraz Żegiestów, choć te znane kurorty muszą liczyć się z rosnącą konkurencją ze strony okolicznych wsi. Wierchomla, Leluchów czy Wojkowa powoli przemieniają się w znane letniska, a dzięki rozwijającej się agroturystyce i na ich terenie można znaleźć noclegi w przystępnej cenie oraz w kameralnych warunkach.

Nic jednak nie zmienia faktu, że dla wielu z nas Poprad i Beskid Sądecki to przede wszystkim słynne kurorty i znajdujące się na ich terenie ośrodki wypoczynkowe. Turyści, którzy zdecydują się zarezerwować noclegi w największych miejscowościach w tej części kraju, będą mogli urządzać wspaniałe wycieczki po okolicy. W niemal każdej wsi czeka na nich ciekawy zabytek dawnej architektury, przy czyn najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu w dolinie Popradu są drewniane cerkwie – niezwykłe pamiątki po mieszkających tu niegdyś Łemkach. Kurorty, takie jak Muszyna czy Krynica, mogą się jednocześnie pochwalić ciekawą zabudową.

Krynica to przede wszystkim zabytkowe obiekty służące kuracjuszom oraz stylowe pensjonaty, w których do dziś można znaleźć noclegi. Muszyna może się z kolei pochwalić nowoczesnymi ośrodkami wypoczynkowymi i pięknym rynkiem, w pobliżu którego nie brak ciekawych zabytków. Ruiny zamku są tu bez wątpienia największą atrakcją, choć i miejscowe muzeum skutecznie przyciąga uwagę miłośników historii odwiedzających ten nadpopradzki kurort.