Przed pieszą wyprawą należy odpowiednio się wyposażyć. Ekwipunek turysty, na który składa się wiele składników, jest bowiem podstawą bezpiecznego i komfortowego przemieszczania się w terenie. Kontakt z dziką, nieujarzmioną przez człowieka przyrodą obfituje w liczne niespodzianki, a przedzieranie się przez niedostępne zakątki może nastręczyć nam wiele problemów.

Gdy wybieramy się na pieszy rajd, najważniejsze jest, by odpowiednio dostosować obuwie do warunków, jakich możemy się spodziewać. To bowiem nasze dolne kończyny mają bezpośredni kontakt z podłożem i one – o ile odziane w nieadekwatne do okoliczności obuwie – mogą szybko się zmęczyć. Na porządku dziennym są otarcia, odciski, skaleczenia. Różnego rodzaju buty trekkingowe to najodpowiedniejsze wyjście.
W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór marek i modeli takiego obuwia. Buty trekkingowe to jednak poważny zakup i zanim go dokonamy, powinniśmy poważnie przemyśleć, do jakich celów i w jakich warunkach będziemy z nich korzystać. W salonach możemy znaleźć buty trekkingowe wszelakich rodzajów: od tych przeznaczonych do najbardziej ekstremalnych warunków, pokrytych GORE TEXem, z amortyzującą wstrząsy podeszwą, których cena bez wątpienia do niskich nie należy – aż po „najlżejsze” modele, które bez wątpienia sprawdzą się w mniej wymagających sytuacjach. Wszystko zależy od nas i naszych potrzeb. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z pieszą turystyką, możemy wypróbować tańsze opcje, które powinny świetnie się sprawdzić w średnio wymagających warunkach.