Nauka jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Odgrywa niebotyczną rolę w kształtowaniu człowieka, pomaga odnaleźć własną drogę przez życie. Jeśli pracujesz jako kierowca i jesteś zainteresowany dalszą edukacją i zgłębianiem wiedzy ze swojej dziedziny to ten artykuł jest dla Ciebie.

Tematem który powinien Cię zainteresować są szkolenia kierowców. Szkolenia te możemy podzielić na 2 rodzaje. Pierwsze z nich są obowiązkowe, narzucane przez specyfikę wykonywanego transportu. Możemy do nich zaliczyć szkolenia okresowe kierowców. Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy wykonujący przewóz rzeczy lub osób muszą przebyć obowiązkowe szkolenie okresowe co pięć lat. Obowiązek dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy co najmniej jednej z kategorii: D, C, E.

Powszechnie wiadomo że przymusowa edukacja nie spotyka się z entuzjazmem, na szczęcie jest jeszcze druga strona medalu – cieszące się dużą popularnością szkolenia dodatkowe. Możemy do nich zaliczyć:

Eco Driving – szkolenia te skierowane są głównie do klientów flotowych, mają na celu naukę jazdy oszczędnej i ekologicznej co w rezultacie może prowadzić do dużych oszczędności w firmie. Teoretycznie im więcej kierowców ukończy taki kurs tym większa oszczędność.

Jazda sportowa – nazwa nie pozostawia wątpliwości co do tematyki szkolenia. Można nauczyć się m.in. zasad pokonywania zakrętów, efektywnej zmiany biegów, kontrolowanego poślizgu czy też bezpiecznego hamowania.

Szkolenia na symulatorach jazdy – ten rodzaj szkoleń odróżnia się od poprzednich tym że osoba szkolona nie ma rzeczywistego kontaktu z pojazdem. Całość szkolenia przebiega w wirtualnym świecie wykreowanym przez urządzenie. Zaletą tego rodzaju kursów jest możliwość spróbowania swoich sił w pojazdach na które nie posiada się wymaganych przepisami uprawnień. Szkolenia okresowe kierowców są także przeprowadzane za pomocą takich symulatorów.

Szkolenia te skierowane są do kierowców dla których prowadzenie pojazdu to coś więcej niż tylko konieczność, dla tych którzy czerpią z jazdy satysfakcję i chcą udoskonalać swoje umiejętności.