Ginekolog pomaga kobietom lepiej żyć

Kobiety mają prawo do dobrego stanu zdrowia. Powinny regularnie chodzić do lekarza ginekologa. Czasami martwią się samopoczuciem i chcą o nie zadbać. Zdrowie reprodukcyjne jest kompletnym fizycznym, psychicznym oraz społecznym stanem, a nie tylko brakiem schorzeń. Lekarze zadają pytania, aby dowiedzieć się jak kobieta się czuje, poznać jej problemy, zlecić badania podstawowe lub dodatkowe.
Ważnie jest zapobieganie i kontrola stanu zdrowia, które sprawiają, że wszelkie drobne dolegliwości są szybko wykrywane, a kobieta żyje długo w dobrym stanie zdrowia. Badania ginekologiczne są przeznaczone dla kobiet, które skończyły szesnaście lat lub rozpoczęły współżycie płciowe. Dorosła kobieta odwiedza ginekologa przynajmniej raz w roku, aby zbadać się, poradzić w sprawach zdrowia i antykoncepcji.

 

 

Badanie ginekologiczne ma pewne stałe elementy takie, jak

  • zebranie wywiadu na temat schorzeń występujących w danej rodzinie w przeszłości;
  • uzyskanie informacji o tym, czy pacjentka realizowała badania przesiewowe mające na celu wykrycie lub wykluczenie raka szyjki macicy i raka sutka;
  • badanie piersi – młodsze panie wykonują USG sutka, a panie po czterdziestym roku życia mammografię. Samobadanie piersi także jest bardzo ważne;
  • zlecenie badań dodatkowych – laboratoryjnych lub obrazowych.

 

Dobry lekarz ginekolog powinien poświęcić pacjentce w czasie badania około pół godziny, aby określić jej stan zdrowia jak najlepiej, doradzić profilaktykę lub zlecić odpowiednie badania.