Zanieczyszczenia to podstawowy problem współczesnego świata. W dużej mierze jest to efekt działania szeroko rozumianej cywilizacji.
Rozwiązaniem, które pozwala oczyścić powietrze, niwelując zagrożenia wynikające z rozwijających się niemal wszędzie drobnoustrojów, są ozonatory, czyli generatory ozonu – proste w użyciu urządzenia, które sprawdzą się w domu, w samochodzie, a także w przedsiębiorstwie.

Ozonator ozonatorowi nierówny

Generatory ozonu różnią się nie tylko mocą, ale także funkcjonalnością. Zasadniczym zadaniem jest oczyszczanie, wiadomo jednak, że klimatyzacja domowa wymaga użycia innego rozwiązania niż klimatyzacja samochodowa, jeszcze inny generator ozonu powinien być stosowany w przypadku oczyszczania pomieszczeń, np. piwnicy, magazynu, kuchni itp.
Ogólnie rzecz ujmując, generatory ozonu należy stosować w następujących sytuacjach:

  • gdy zamierzamy wyeliminować przykre zapachy z pomieszczeń lub samochodów;
  • gdy szukamy skutecznego sposobu na pozbycie się pleśni, wilgoci i grzybów z pomieszczeń;
  • gdy zamierzamy samodzielnie odgrzybiać klimatyzację w samochodzie lub domu;
  • gdy planujemy ozonowanie produktów spożywczych, wody pitnej, a także korzystanie z kąpieli ozonowych, które są bardzo pomocne w leczeniu wielu chorób skórnych.

Ozonator – inwestycja w zdrowie

Generator ozonu sprawdza się przede wszystkim w przypadku alergików, małych dzieci, osób spędzających większą część czasu przed komputerem, a także często korzystających z samochodu.
W zależności od indywidualnych potrzeb należy wybrać odpowiedni model, dostosowany do wymagań konkretnej jednostki.
Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w zakup ozonatora?
Decyzja należy, rzecz jasna, do kupującego, warto jednak pamiętać, że ozonowanie to najbezpieczniejszy i jednocześnie skuteczny sposób oczyszczania.
Ozon, czyli tritlen, to jeden ze składników powietrza, a to oznacza, że nie stanowi zagrożenia dla życia, a co ważniejsze, jest wręcz pożądany.
Ozon wykorzystywany w ozonatorach skutecznie usuwa drobnoustroje, grzyby, pleśnie, roztocza itp., nie powodując przy tym skutków ubocznych – bakterie podczas kontaktu z ozonem ulegają utlenieniu, natomiast sam ozon rozpada się na cząsteczki tlenu.
Jak wiadomo, zdrowie człowieka w znaczny sposób wynika z odpowiedniej higieny, czystości, a niekiedy wręcz sterylności mikrobiologicznej, czyli środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów, niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów, wirusów, zarodników pleśni i grzybów.
W tej sytuacji z pomocą przychodzi ozonowanie.

Funkcjonalne ozonatory

Ozonatory to urządzenia łatwe w użyciu, dyskretne i całkowicie bezpieczne. Wśród propozycji można znaleźć rozwiązania różniące się wielkością, funkcjonalnością i docelowym przeznaczeniem.
Przykładowo, planując oczyszczanie pomieszczeń użytkowo-mieszkalnych z brzydkich zapachów oraz drobnoustrojów, należy wybrać ozonator przeznaczony do tego typu działań, zwracając uwagę na moc poszczególnych rozwiązań – urządzenie o zbyt niskiej mocy możenie spełnić swojej funkcji.
Inny model należy wybrać w przypadku ozonowania klimatyzacji samochodowej czy wody.

W warunkach domowych optymalnym rozwiązaniem są przenośne ozonatory takie jak Zdrowy Dom firmy Korona Ozon– wygodne w użyciu i funkcjonalne. Stosunkowo niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że bez problemu można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, ustawiając czas ozonowania zgodnie z potrzebami. W większości pomieszczeń powietrze zostaje oczyszczone już po kwadransie.
Należy jednak pamiętać, że podczas pracy ozonatora w oczyszczanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, a po wykonaniu zabiegu konieczne jest dokładne wywietrzenie pomieszczenia.