Moda na zdrowe jedzenie rozpowszechniła się już niemal na cały świat. Interesują się nią sportowcy i kobiety starające się pozbyć zbędnych kilogramów. Szczególnie często drogę zdrowego życia przyjmują młode dziewczyny marzące o pięknej sylwetce. Trend ten zdaje się niezwykle korzystny. Młodzi ludzie stają się coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni. Rozumieją, że decyzje, które podejmują teraz w znaczący sposób rzutują na ich przyszłość. W tej narastającej popularności na zdrowe odżywianie nie ma nic złego. Wręcz przeciwnie – wydaje się, że ma to tylko pozytywne aspekty. Problemem jest jednak mała świadomość, najczęściej właśnie wśród osób młodych. Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia łatwo zagubić się wśród obecnych trendów, sloganów i presji ze strony otoczenia. W ten sposób młode dziewczyny i kobiety popadają w paranoję dążąc do swoich ideałów. Takie obsesyjne kontrolowanie żywności i ilości spożywanych kalorii też nie jest dobrym zjawiskiem. Niestety przypadków tych jest coraz więcej, a samo zaburzenie stało się na tyle popularne, że otrzymało nazwę – ortoreksja.

Czym dokładnie jest ortoreksja?

Ortoreksja to choroba psychiczna polegająca na obsesyjnej dbałości o dietę. Dotyka najczęściej osób, które mają duże kompleksy lub perfekcjonistów chcących wykonać wszystko idealnie. Może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej jest to obsesyjne czytanie składów produktów i odrzucanie wszystkich artykułów mających nawet drobne mankamenty. Schorzeniem można nazwać również bezwzględne przestrzeganie różnego rodzaju diet, takich jak np. dieta ketogeniczna, nawet kosztem własnego zdrowia.

Jakie mogą być skutki ortoreksji?

Otoreksja sprawia, że odrzucamy niemal każdy produkt spożywczy. Staramy się odżywiać zdrowo, ale cały czas jesteśmy nieszczęśliwi, gdyż odnajdujemy w swojej diecie kolejne mankamenty. Może to doprowadzić do innych poważnych zaburzeń, takich jak np. depresja lub nerwica. Osoba z zaburzeniami wyklucza ze swojej diety kolejne produkty, m.in. owoce, które mają za dużo cukrów prostych lub warzywa, bo są psikane niebezpiecznymi dla zdrowia pestycydami. Takie podejście często prowadzi do niedoborów wielu ważnych witamin i soli mineralnych oraz składników odżywczych.

Ortoreksja może również przemienić się w bulimię lub anoreksję. Osoba chora jest stale niezadowolona ze swojego wyglądu i efektów wyrzeczeń. To z kolei może również skutkować zwiększoną częstotliwością treningów, a co za tym idzie, przetrenowaniem organizmu.

Ortoreksja jest poważną chorobą, a granica pomiędzy dużą dbałością, a zaburzeniem jest bardzo cienka. Szczególnie łatwo ją przekroczyć, gdy jest się początkującym i niedoświadczonym amatorem zdrowego żywienia.

Na koniec polecamy także blog altruismonline.com, który posiada większą dawkę informacji o Ortoreksji.