Nowotwory stanowią obecnie grupę chorób, które rozprzestrzeniają się w zatrważającym tempie. Są one o tyle groźne, ze dotyczą osób tak naprawdę w każdym wieku i atakują ludzi niezależnie od płci czy statusu społecznego. Sytuacji chorych nie poprawia również fakt, że dotychczas nie wymyślono na nie skutecznej szczepionki ani leku, który rozwiązałby ich problem. Oddzielną kwestią jest też to, że czynniki je wywołujące ciągle mutują i pojawiają się kolejne ich odmiany.

Nowotwory powstają w wyniku niekontrolowanego namnażania się chorych komórek w wyniku czego powstaje nieprawidłowa tkanka. Z czasem powstać może z niej pewien rodzaj tworu, który jest właśnie nowotworem.

Część nowotworów jest dziedziczna, zaś inne powstają w tkankach, których komórki posiadają zdolność do namnażania się. Okazuje się więc, że rak nie pojawia się w dojrzałych neuronach i komórkach mięśnia sercowego, które zdolność tą utraciły.

Nowotwory najczęściej dzieli się na łagodne i złośliwe. Pierwsze z nich mogą powstać tak naprawdę w każdej części organizmu. Przybierają one najczęściej formę guza, który nie daje przerzutów. Do nowotworów łagodnych należą przede wszystkim tłuszczaki, gruczolakowłókniaki oraz mięśniaki.

Nowotwory złośliwe charakteryzują się przede wszystkim tym, że komórki rakowe naciekają między zdrową tkanką, a ogniska choroby nie mają określonego kształtu i mogą pojawić się w miejscach nawet bardzo oddalonych od głównego ogniska choroby. Oznacza to, że mogą dawać one niekontrolowane przeżuty, co sprawia, że bardzo ciężko jest go wyleczyć całkowicie. W zależności od tego, gdzie powstają one można rozróżnić cztery ich podstawowe grupy:

  • Nowotwory tkanki nabłonkowej,
  • Nowotwory tkanki łącznej,
  • Nowotwory układu krwiotwórczego,
  • Nowotwory układu chłonnego.

Metody walki z nimi dobiera się w zależności od tego z jakim typem nowotworu mamy do czynienia i jakie jest stadium choroby, która może rozwijać się latami nie dając żadnych objawów, ale może być też tak, ze w krótkim okresie czasu zaatakuje cały organizm.

Dlatego należy pamiętać, ze najlepszym lekarstwem na nie są badania profilaktyczne. Zaniepokoić powinna nas każda zmiana w wyglądzie lub funkcjonowaniu naszego organizmu. Guzki i zgrubienia, których wcześniej nie było, zmiany skórne na ciele, nietypowe wydzieliny lub krwawienia z naturalnych otworów ciała, zmiany kształtu i koloru brodawek piersiowych, przewlekły kaszel, niegojące się rany a nawet problemy z przełykaniem powinny być natychmiastowym sygnałem, że jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który możliwie najszybciej powinien zadecydować o podjęciu odpowiedniego leczenia.

Osoby, które podejrzewają u siebie jakąś chorobę powinny też za wszelką cenę przełamać swój strach przed diagnozą. Aby skutecznie walczyć z nowotworami musimy zdać sobie sprawę, że odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie znacznie podnosi nasze szanse w walce z chorobą. Ponadto żyjemy w czasach, w których rak przestaje być wyrokiem- istnieje coraz więcej skutecznych metod walki z nim.