Podobnie jak każde inne uzależnienie również to związane z nadmiernym kupowaniem będzie się zaczynać niewinnie i trudno będzie zauważyć występowanie symptomów uzależnienia. Nałóg ten nie spowoduje chwiejnego kroku, nie sprawi, że pojawi się mętne spojrzenie. Ślady będzie można długo ukrywać, a osoba uzależniona może przez długi czas kryć się ze swoim problemem, co utrudni rozpoczęcie pomocy. Nałóg ten jest jednak bardzo poważnych i może doprowadzić do ruiny każdego, tak samo skutecznie jak to się dzieje przy uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu. Warto więc poznać zakupoholizm i zrozumieć kiedy pojawia się problem oraz jak skutecznie sobie z tym problemem poradzić.

Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm to nałóg, który będzie objawiał się nadmiernym nabywaniem produktów bądź usług, które tak naprawdę nie są człowiekowi do niczego potrzebne i właściwie nie powinien decydować się na ich zakup. To kupowanie, które ma charakter nadmierny, kompulsywny, nieprzemyślany oraz dysfunkcjonalny. Do utraty kontroli nad własnym zachowaniem mogą prowadzić nas czynniki psychologiczne, jednak nie bez znaczenia będzie również to jak działają na nas przemiany marketingowe i różne działania agencji reklamowych. To one istotnie wpływają na człowieka, który cały czas jest wystawiony na różnorakie strategie, które będą miały za zadanie podnosić wskaźniki sprzedażowe. Prowadzone są różne działania promocyjne, wyprzedaże, gratisy, bonusy. Reklama wprowadza nas w stan zadowolenia, pokazuje, że warto po produkty sięgać. Nie da się zaprzeczyć, że w XXI wieku działania reklamowe są tak silne, że to one w dużej mierze wpływają na to, że problem zakupoholizmu jest coraz częściej zauważalny.

Problem XXI wieku

Zakupoholizm określić można jako prawdziwy syndrom XXI wieku. Okazuje się, że ta niepohamowana pokusa robienia zakupów doprowadza do tego, że ludzie chętnie kupują rzeczy niepotrzebne i takie, których nie planowali i to co będzie tutaj najpoważniejsze to fakt, że nie są w stanie się kontrolować. Dla niektórych kupowanie to szansa na rozładowanie wewnętrznego napięcia, redukowanie stresów, problemów, smutków, poczucia niedowartościowania. Zakupoholik uważa, że kupowanie to forma terapii dla niego, a nabycie nowego produktu przynajmniej na krótko pozwala poprawić sobie humor.

Objawy uzależnienia od zakupów

Nie każda kupująca w sklepie osoba od razu będzie zakupoholikiem. Człowiek ma raczej tendencję do tego, by dobrze planować wydatki z rodziną, omawiać potrzeby i budżet domowy. Tworzy się listę potrzebnych rzeczy i ogranicza się te wydatki, które są niepotrzebne. Problem z uzależnieniem pojawia się w momencie, gdy dana osoba nie jest w stanie skutecznie kontrolować ilości dóbr jakie będzie kupować i pojawia się pokusa ciągłego robienia zakupów. Dla wielu osób jest to jak metoda radzenia sobie ze stresem.

Okazuje się, że bardzo często trudno unikać tego uzależnienia ze względu na to, że siła nabywcza u konsumentów jest cały czas wzmacniana przez działania reklamowe, wyprzedaże, promocje świąteczne, dodatki gratisowe czy lojalnościowe programy. Wszystkie sklepy właściwie chcą wzmagać chęć kupowania, dlatego stosują różnego rodzaju działania marketingowe, które mogą do tego doprowadzić. Na wzrost problemów z uzależnienie wpływa również to, że bardzo chętnie kupujemy z pomocą kart płatniczych, które wykorzystywane są zamiast realnych pomiędzy. Gdy kupujemy płacąc kartą nie widzimy tego jak dużo pieniędzy wydajemy a to sprawia, że kupowanie przychodzi nam zdecydowanie łatwiej.

Elementami inicjującymi uzależnienia będzie między innymi poczucie własnej wartości na niskim poziomie. Ludzie, którzy mają takie odczucia po prostu decydują się na zakupy, ponieważ uważają, że w ten sposób poczują się lepiej i chcą z tego korzystać. To co uda się kupić na początek będzie dawać poczucie lepszego nastroju, jednak dość szybko wchodzi się w błędne koło, ponieważ ta poprawa nastroju będzie jedynie chwilowa, dlatego dość szybko sięga się po kolejne produkty i tak właśnie napędza się ten mechanizm ciągłego kupowania.

 

Artykuł powstał we współpracy z Ośrodkiem Terapii Leczenia Uzależnień Kobiet: www.terapiakobiet.pl